środa, 19 czerwca 2013

Rozwój matematyki w Mezopotamii


Krótki wstęp:

Mezopotamia-z gr. ,,Miedzyrzecze'' to  według obecnej wiedzy pierwsza cywilizacja. Mieściła się ona na Bliskim Wschodzie, w dorzeczach rzek: Tygrys i Eufrat. Tę cywilizację tworzyło kilka ludów(min.Sumerowie, Akadejczycy,.Asyryjczycy i Amoryci). Mieli oni jednak wspólne pochodzenie i kulturę. Nie wytworzyli  jednak jednolitej struktury państwowej. Tak samo jak późniejsi Grecy mieszkali w państwach-miastach. Mogli poszczycić się rozległa wiedzą z wielu dyscyplin(min.astronomia, medycyna, architektura i oczywiście matematyka).Ich rozkwit trwał od około III do I tys. p.n.e.

Matematyka

Stworzyli dwa systemy pozycyjne. Najstarszy z nich sześćdziesiąsiątkowy( oparty na 60 cyfrach w tym zero).

System ten stworzyli Babilończycy ok. IItys. p.n.e., Funkcjonował on aż do końca ich cywilizacji. Miał on wpływ na rozwój naukowy starożytnych Egipcjan.
Wpływ  tego podziału widzimy i dzisiaj: To oni podzielili godzinę na 60 min, minutę na 60 sek. Dzięki nim i dziś dzielimy koło na 360'( wielokrotność liczby 60). Ich pomysłem był podział roku na 12 miesięcy. Może dlatego około tysiąc lat później, powstał system dwunastkowy. Najczęsciej stosowany przez kupców. Była to przecież niewielka liczba, która łatwo było podzielić na: dwa, trzy, cztery i sześć.

Ich osiągnięcia  w dziedzinie matematyki były dużo szersze aniżeli dwa systemy pozycyjne i zero( niektórzy naukowcy uważają,że były to dwa najważniejże wynalazki zaraz po kole i piśmie, ktore zresztą i tak należały to ludów tych terenów).

Ich kolejne osiągniecia:

-ułamki ( w znanej nam formie zapisów)
-cztery podstawowe działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, dzielenie, mnożenie.
- potęgi 
- pierwiastki ( odnaleziono wyciągniety pierwiastek liczby dwoch do dwóch miejsc po przecinku)

W ramach ciekawostki pragnę dodać, że ich wynalazkiem jest tak wielce niedoceniana...szkoła.



1 komentarz:

  1. Znali liczby pitagorejskie i zasadę budowy trójkąta prostokątnego.

    OdpowiedzUsuń