środa, 19 czerwca 2013

Starożytny Egipt



Rozważając  co zamieścić w tym poście, zdałam sobie sprawę, że historia matematyki, nie jest oddzielnym  działem historii, tak łatwym do wyodrębnienia jak historia motoryzacji. Matematyka zawsze ,,współżyje'' z innymi dziedzinami wiedzy. Postaram się jednak nie stracić istoty rzeczy, nie ,,zgubić'' tematu.

Wstęp:


Granice starożytnego Egiptu były zbliżone do granic dzisiejszych. Mieszkańcy nazywali swój kraj: ,,Kemet"' czyli Czarna Ziemia.Państwem tym rządził faraon.Wierzono,że był synem boga słońca- Re. Sprawował więc władze despotyczną i niepodzielną ( czy ktoś przeciwstawi się woli syna Re?). Największy rozkwit mocarstwa nastąpił za panowania Ramzesa II Kolejną najważniejszą warstwę społeczną stanowili kapłani. Byli oni najlepiej wykształceni. Zajmowali się wszystkimi istniejącymi wówczas dziedzinami wiedzy. Byli urzędnikami, naukowcami, lekarzami oraz oczywiście przewodnikami duchowymi. Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście chłopi.

Matematyka

Przykłady najczęściej używanych liczb

 Egipski system liczbowy,  był systemem dziesiętnym, często zaokrąglanym, zapisywanym na wiele sposobów. Dlatego mimo podobnej budowy znacznie różnił się od systemy nam współczesnego.Na przykład milion to nie była jedynka z kilkoma zerami tylko kolejny znak będący także synonimem ,,dużo '', ,,wiele.'.  W zapisach matematycznych używano jednak poprawnej formy,
   Egipcjanie tworzyli przeróżne podręczniki matematyczne:algebraiczne, geometryczne. Podczas ich pisania wykazali się  wiedzą  z zakresu matematyki podstawowej( cztery podstawowe działania matematyczne, pierwiastki, potęgi) .Jednak na szczególną uwagę zasługuje ich wiedza z zakresu matematyki rozszerzonej.
Była ona niezwykle szeroka. Oto najważniejsze podjęte przez nich zagadnienia:
-Wykazali się znajomością liczb pierwszych.
-Rozwiązywali równania liniowe i kwadratowe
-Najprawdopodobniej jako pierwsi  używali Cotangensa( ten fakt roszczą sobie także Hindusi)
-Obliczali liczbę ,,Pi'' z dokładnością do jednego procenta.
-Podejmowali kwestie liczb doskonałych(liczba naturalna, która jest sumą wszystkich swoich dzielników właściwych).
-Głowili się nad kwadraturą koła
-zbudowali uproszczone sito Eratostenesa (algorytm do wyznaczania liczb pierwszych z wydzielonego przedziału)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz